Zanieczyszczenie powietrza, a zdrowie człowieka

Zanieczyszczenie powietrza, a zdrowie człowieka

Ostatnio popularny jest temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie. Smog jest widoczny w wielu polskich miastach i wsiach (zwłaszcza w małopolsce i na śląsku). Zawieszone pyły można często bez większych problemów wyczuć, a nawet rozpoznać źródło zanieczyszczeń (np węgiel, spaliny samochodowe), ale ciężko samodzielnie określić wpływ szkodliwych substancji obecnych w powietrzu na nasze zdrowie. Zwłaszcza, że skutki widoczne są zwykle po pewnym czasie. W związku z dużą ilością pytań postanowiliśmy podsumować informacje na ten temat jakie są skutki zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie.

Poziom zanieczyszczenia powietrza zwykle mierzy się poprzez badanie stężenia pyłów PM2.5 i PM10. Określają one stężenie pyłów na tyle małych, że mogą dostać się do układu oddechowego człowieka. Pyły PM2.5 są tak małe, że mogą wnikać nawet do układu krwionośnego. Wpływ PM na zdrowie ludzi i zwierząt był wielokrotnie badany zarówno w badaniach dłuterminowych jak i krótkich pomiarach.

Choroby wywoływane przez zanieczyszczenia powietrza to:

  • astma
  • niewydolność oddechowa
  • paraliż układu krwionośnego
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • zapalenie oskrzeli
  • wyższa zapadalność na nowotwory
  • wyższe ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera

Dodatkowym efektem jest obniżona odporność na choroby, zwłaszcza układu oddechowego, co w konsekwencji może pośrednio powodować zachorowania na inne choroby. Szczególnie podatne na smog są osoby starsze, dzieci i ludzie cierpiący na choroby układu oddechowego i problemy z sercem. PM mogą ograniczać rozwój płuc u dzieci i powodować długoterminowe problemy w ich funkcjonowaniu.

Pyły PM mają też negatywny wpływ na ciążę - u kobiet wystawione na wpływ smogu często rodzą noworodki o mniejszej masie niż przeciętna. Dzieci wystawione w okresie płodowym na zanieczyszczenia wykazują większą zapadalność na choroby układu oddechowego (np astma), alergie i nowotwory.

Jakie jest ryzyko zachorowania? Niestety duże. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 3% zgonów spowodowanych chorobami układu krążeniowo-oddechowego i 5% zgonów spowodowanych rakiem płuc jest spowodowana przez wpływ pyłów PM.  Badania przeprowadzone w ostatnich latach są jeszcze bardziej pesymistyczne - szacuje się, że PM2.5 odpowiadają za 3.1 miliona zgonów w samym roku 2010. WHO ocenia, że średnią długość życia ludzi w najbardziej zanieczyszczonych miastach można by wydłużyć o 20 miesięcy po zredukowaniu poziomu zanieczyszczenia pyłami PM2.5.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl