Norma PM2.5 i PM10 w Polsce

Norma PM2.5 i PM10 w Polsce

PM2.5 i PM10 to określenie pyłów zawieszonych występujących w powietrzu i będących jednym z głównych składników smogu. Ich występowanie w głównym stopniu jest powodowane działalnością człowieka, a nadmierne stężenie w powietrzu jest szkodliwe dla zdrowia ludzi i może powodować poważne choroby układu oddechowego (np napady astmy, niewydolność oddechową), reakcje alergiczne, obniża odporność i zwiększa zapadalność na nowotwory.

Dopuszczalna norma PM2.5

Pyły PM2.5 - pyły zawieszone o średnicy mniejszej lub równej 2,5 μm. Te zanieczyszczenia są najbardziej szkodliwe dla człowieka. Mogą też przenikać do krwi.

25 µg/m3 - dopuszczalny poziom średnioroczny
Dopuszczalny średni poziom pyłów PM2.5 w powietrzu mierzony w ciągu całego roku.

Zawartość pyłów PM2.5 w powietrzu można zmierzyć korzystając z miernika SDL607.

Dopuszczalna norma PM10

Pyły PM10 - pyły zawieszone o średnicy mniejszej lub równej 10 μm.

40 µg/m3 - dopuszczalny poziom średnioroczny
Dopuszczalny średni poziom pyłów PM10 w powietrzu mierzony w ciągu całego roku.

50 µg/m3 - dopuszczalny poziom dobowy
Gdy zanieczyszczenie powietrza przekroczy ten poziom stężenia odradza się długotrwałe przebywanie na zewnątrz zwłaszcza dla osób starszych, chorych. Lepiej też wtedy nie wietrzyć mieszkań, domów.

200 µg/m3 - dobowy poziom informowania
Lokalne władze mają obowiązek informowania mieszkańców o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, gdy poziom dobowy pyłów PM10 osiągnie poziom 200 µg/m3. Dzieci, ludzie starsi i chorzy, a także kobiety w ciąży powinny ograniczyć czas spędzany na zewnątrz. Należy też unikać dużego wysiłku fizycznego, uprawiania sportów.

300 µg/m3 - dobowy poziom alarmowy
Władze lokalne oprócz informowania mieszkańców powinny rozpocząć działania zmierzające do redukcji poziomu zanieczyszczenia. Przy tak wysokim stężeniu pyłów wszyscy ludzie powinni unikać przebywania na zewnątrz.

Zawartość pyłów PM10 w powietrzu można zmierzyć korzystając z miernika SDL607.

 

Należy zaznaczyć, że są to normy obowiązujące w Polsce. Normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) czy też inne państwa europejskie są dużo bardziej rygorystyczne. Według WHO długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 o stężeniu wyższym niż 10 µg/m3 powoduje wzrost śmiertelności w wyniku zachorowań na choroby układu oddechowego i krążenia.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl